

HY675P EDGE BANDER
A complete range of industrial production line edge banding machines for small- and medium-scale firms. This type of edge banding machine has reliable quality, outstanding stability, design quality and good rigidity as well as continuous technical updates High quality and performance HY675 edge banding machine is designed for companies requiring to process many panels per day even though they may be different from one to another. HY675 has several solutions that guarantee always the best machining on any panel type
- Net Weight (N.W): 2450 kg
- Power: 13.33 kW
- Packing Size: 7120 × 1000 × 1500 mm
STANDARD ACCESSORIES
Door of the glue pot can be closed automatic ,preventing the glue water blocked.Double spiral
glue feeding system supply sufficient glue feeding to the panel.

With faster end cutting unit will be more efficency.

Corner rounding can finish 4different corner trimming supply perfect touch and look finish

SPECIFICATION
| Model | HY675 |
| Panel width | Min80mm |
| Panel thickness | 10-60mm |
| Edge thickness | 0.4-3mm |
| Feeding speed | 12-20m/min |
| Air pressure | 0.6Mpa |
| N.W | 2450KG |
| Power | 13.33kw |
| Packing size | 7120*1000*1500mm |
