

HY35ZRP EDGE BANDER
With compact structure design and well thought out machine concept remarkable detailed design and the perfect coordination of the individual components to ensure the perfect finishing.
- Net Weight (N.W): 540 kg
- Power: 4.34 kW
- Packing Size: 2200 × 645 × 1235 mm
Products Categories
Get A Free Quote
STANDARD ACCESSORIES
Touch Screen Control: only “touch” the button can use the machine.
Error free machining with thetouch-screen display, intuitive andeasy to select the main machine functions.

End cutting :With high speed motor and high precision linear guideguarantee for perfect cutting results.

Fine trimming :With two high speed motor, adjustment through thecounter convenience and quickly.2 mm radius tooling is standard.

Scraping unit
Buffing :Make the panel surface have excellent finish

SPECIFICATION
| Model | HY35ZRP |
| Panel length | Min70mm |
| Panel width | Min80mm |
| Panel thickness | 12-50mm |
| Edge thickness | 0.4-3mm |
| Feeding speed | 8m/min |
| Air pressure | 0.6Mpa |
| N.W | 540KG |
| Power | 4.34kw |
| Oversize | 253010551200mm |
| Packing size | 22006451235mm |
GALLERY & VIDEO
More Information
