

HY35Z EDGE BANDER
HY35Z is the smallest automatic edge bander machine with chain conveyor and with a length of 2 meters it fits in Small and medium-sized furniture factory allowing high reliability of the equipment at a low cost, compact, light weight, high quality.
- Net Weight (N.W): 470 kg
- Power: 3.59 kW
- Packing Size: 2000 × 670 × 1260 mm
Products Categories
Get A Free Quote
STANDARD ACCESSORIES
Touch Screen Control only ‘touch’ the button can use the machine.Error free machining with thetouch-screen display, intuitive and easy to select the main machine functions.

End cutting :Two high speed motor with power 700w and high precision linear guide guarantee forperfect cutting results.
Fine trimming With two high speed motor, adjustment through the counter convenience and quickly.
2 mm radius tooling is included as standard.

Buffing: Make the panel surface have excellent finish

SPECIFICATION
| Model | HY35Z |
| Panel length | Min70mm |
| Panel width | Min80mm |
| Panel thickness | 12-43mm |
| Edge thickness | 0.4-2mm |
| Feeding speed | 7m/min |
| Air pressure | 0.6Mpa |
| N.W | 470KG |
| Power | 3.59kw |
| Oversize | 2310*1080*1230mm |
| Packing size | 2000*6701*260mm |
GALLERY & VIDEO
More Information