

HY35S EDGE BANDER
With compact structure design and well thought out machine concept remarkable detailed design and the perfect coordination of the individual components to ensure the perfect finishing.
- Net Weight (N.W): 530 kg
- Power: 4.71 kW
- Packing Size: 2200 × 645 × 1235 mm
Products Categories
Get A Free Quote
STANDARD ACCESSORIES
Touch Screen Control only ‘touch’ the button can use the machine.Error free machining with thetouch-screen display, intuitive and easy to select the main machine functions.

End cutting :Two high speed motor with power 700w and high precision linear guide guarantee forperfect cutting results.
Fine trimming With two high speed motor, adjustment through the counter convenience and quickly.
2 mm radius tooling is included as standard.

Buffing: Make the panel surface have excellent finish

SPECIFICATION
| Model | HY35S |
| Panel length | Min70mm |
| Panel width | Min80mm |
| Panel thickness | 12-50mm |
| Edge thickness | 0.4-3mm |
| Feeding speed | 8m/min |
| Air pressure | 0.6Mpa |
| N.W | 530KG |
| Power | 4.71kw |
| Oversize | 2530*1055*1200mm |
| Packing size | 2200*645*1235mm |
GALLERY & VIDEO
More Information

