
HK51 CNC NESTING
CNC machining centre is the only answer to the question of the future of profitable furniture production.
The panel cutting, drilling and milling centre profit HK51brings highly efficient furniture production into future-proof cabinetmaker and carpenter workshops. Complete custom-made furniture with all holes, grooves and connections are produced in one single operation at the click of a mouse. The latest nesting technologies ensure the highest possible material and time savings.
-
Power: 16KW
-
Net Weight (N.W.): 1500KG
-
Packing Size: 3650*2400*2080mm
STANDARD ACCESSORIES
The elevating screw adopts Taiwan original factory production parts

There are reliable locating slot between the importance spare parts to ensure the precision of the
equipment will not be changed

Reasonable locating position is the reliable guaranty to achieve the precision connecting

Large screen visual experience ,the operation table is designed according with the human engineering ,
PC operation easy to use .

The controlling spare parts adopt famous brand for example Syntec、Delta、Siemens…All the cables are the high quality that according with the national standard.

High efficiency servo tool changer ,ISO32 tool holder,The most advanced absolute motor ,no need
the photoelectric switch to detection the position

SPECIFICATION
| Model | HK51 |
| Effective range of travel | 2500*1260*200mm |
| Maximum processing size | 2440*1220*70mm |
| Table size | 2500*1260mm |
| Spindle speed | 18000rpm |
| Maximum speed of travel | 85m/min |
| Maximum working speed | 20m/min |
| Drive system | Servo |
| Operating system | SYTEC |
| Dimensions : | 3650*2400*2080mm |