

HK40 CNC NESTING
CNC nesting machine are designed for machining wood materials, plastic, fiber materials, PVC and other non-metallic materials.CNC machining centre mainly dedicated for nesting process, specified for those manufactures who need to produce in batches or “order by order”.
-
Power: 28.2KW
-
Net Weight (N.W.): 1500KG
-
Packing Size: 3650*2400*2080mm
STANDARD ACCESSORIES
The elevating screw adopts Taiwan original factory production parts

There are reliable locating slot between the importance spare parts to ensure the precision of the
equipment will not be changed.

Reasonable locating position is the reliable guaranty to achieve the precision connecting

Large screen visual experience ,the operation table is designed according with the human engineering ,
PC operation easy to use .

The controlling spare parts adopt famous brand for example Syntec、Delta、Siemens…All the cables
are the high quality that according with the national standard

SPECIFICATION
| Model | HK40 |
| Effective range of travel | 2500*1260*200mm |
| Maximum processing size聽 | 2440*1220*70mm |
| Table size | 2500*1260mm |
| Spindle speed | 18000rpm |
| Maximum speed of travel | 85m/min |
| Maximum working speed | 20m/min |
| Drive system | Servo |
| Operating system | SYTEC |
| Dimensions : | 3650*2400*2080mm |