

HY465 EDGE BANDER
HY465 edge banding machine complete with Corner rounding unit, allowing to process the panel perfectly , with a small investment. It’s the right answer for the company that wants a professional edge banding.
- Net Weight (N.W): 1900 kg
- Power: 9.5 kW
- Packing Size: 5200 × 1000 × 1500 mm
Products Categories
Get A Free Quote
STANDARD ACCESSORIES
Touch screen system, which can be directly and conveniently selected its main functions.
faults can be reflected on the touch screen,and easy to maintain.

Door of the glue pot can be closed automatic ,preventing the glue water blocked.Double
spiral glue feeding system supply sufficient glue feeding to the panel.

High speed motors make sure end cutting stable and perfect .

With corner rounding unit ,ensures perfect tactile and visual effects of workpieces,it will be
have four difference copying effects.

SPECIFICATION
| Model | HY465 |
| Panel width | Min80mm |
| Panel thickness | 10-60mm |
| Edge thickness | 0.4-3mm |
| Feeding speed | 12-20m/min |
| Air pressure | 0.6Mpa |
| N.W | 1900KG |
| Power | 9.5kw |
| Packing size | 5200*1000*1500mm |
GALLERY & VIDEO
More Information