


HY460 EDGE BANDER
HY460 with more faster feeding speed and it can be reached to 13m/min,the corner rounding function with two high frequency motor can satisfy customers who pursue perfect finishing
- Net Weight (N.W): 1020 kg
- Power: 6.19 kW
- Packing Size: 3710 × 712 × 1462 mm
STANDARD ACCESSORIES
Touch Screen Control: only “touch” the button can use the machine.Error free machining
with the touch-screen display , intuitive and easy to select the main machine functions.

End cutting :With two high speed motor with power 0.35kw for each motor and high precision
linear guide guarantee for perfect cutting results.

Fine trimming :With two high speed motor ,adjustment through the counter convenience
and quickly.2 mm radius tooling is included as standard.

Corner rounding:Rounding of front and rear edge angle on straight, chamfered and post-formed
panels. The operation is automatically carried out by the unit and get an optimal finishing, without
necessity of further machining.

Buffing:

SPECIFICATION
| Model | HY460J |
| Panel length | Min120mm |
| Panel width | Min80mm |
| Panel thickness | 10-50mm |
| Edge thickness | 0.4-3mm |
| Feeding speed | 13m/min |
| Air pressure | 0.6Mpa |
| N.W | 1020KG |
| Power | 6.19kw |
| Oversize | 4160*1110*1500mm |
| Packing size | 3710*712*1462mm |