


HY365 EDGE BANDER
A simple heavy automatic edge banding machine , Stronger and more reliable。It is the best choice for the small and medium-size furniture factory
- Net Weight (N.W): 1500 kg
- Power: 8 kW
- Packing Size: 4140 × 1000 × 1500 mm
Products Categories
Get A Free Quote
STANDARD ACCESSORIES
Touch screen system, which can be directly and conveniently selected its main functions.
faults can be reflected on the touch screen,and easy to maintain.

Door of the glue pot can be closed automatic ,preventing the glue water blocked.Double spiral
glue feeding system supply sufficient glue feeding to the panel.

High speed motors make sure end cutting stable and perfect .

SPECIFICATION
| Model | HY365 |
| Panel width | Min80mm |
| Panel thickness | 10-60mm |
| Edge thickness | 0.4-3mm |
| Feeding speed | 12-20m/min |
| Air pressure | 0.6Mpa |
| N.W | 1500KG |
| Power | 8kw |
| Packing size | 4140*1000*1500mm |
GALLERY & VIDEO
More Information