

HY35 EDGE BANDER
HY35 is the smallest edge bander machine with chain conveyor and with two trimming motor , it fits in Small and medium-sized furniture factory allowing high reliability of the equipment at a low cost, compact, light weight, high quality.
- Net Weight (N.W): 370 kg
- Power: 3.77 kW
- Packing Size: 1680 × 645 × 1235 mm
Products Categories
Get A Free Quote
STANDARD ACCESSORIES
Control Panel:

Fine trimming:

Buffing:

SPECIFICATION
| Model | HY35 |
| Panel length | Min70mm |
| Panel width | Min80mm |
| Panel thickness | 12-50mm |
| Edge thickness | 0.4-3mm |
| Feeding speed | 8m/min |
| Air pressure | 0.6Mpa |
| N.W | 370KG |
| Power | 3.77kw |
| Oversize | 2060*1055*1315mm |
| Packing size | 1680*645*1235mm |
GALLERY & VIDEO
More Information