

HE255J EDGE BANDER
Economic and ease-of-use with all inclusive equipment: HE255 edge banding machine with european gluing structure ,the quick and easy change to other achieve colours, more faster feeding speed , Touch Control and optional R scrapping unit The features, coupled to its ease-of-use, makes it the perfect edge bander for small woodworking, furniture and panel processing companies. It belongs to a high productivity automatic edge bander with high quality performance.
- Net Weight (N.W): 1020 kg
- Power: 9.2 kW
- Packing Size: 3900 × 7700 × 1370 mm
STANDARD ACCESSORIES
Glue pot:

End cutting :With two high speed motor with power 0.35kwfor each motor and high precision linear guide guarantee forperfect cutting results.

Fine trimming :With two high speed motor, adjustmentthrough the counter convenience and quickly.

Scraping:Removes any remaining glue residue from
thepanel, leaving a perfect finish.

Buffing:effectively clean the glue residue on the edge

SPECIFICATION
| Model | HE255J |
| Panel length | Min80mm |
| Panel width | Min80mm |
| Panel thickness | 10-55mm |
| Edge thickness | 0.4-3mm |
| Feeding speed | 13m/min |
| Air pressure | 0.6Mpa |
| N.W | 900KG |
| Power | 9.2kw |
| Packing size | 3900*770*1370mm |