

G560 EDGE BANDER
With compact structure design and well thought out machine concept remarkable detailed design and the perfect coordination of the individual components to ensure the perfect finishing.
- Net Weight (N.W): 560 kg
- Power: 6.18 kW
- Packing Size: 2200 × 725 × 1248 mm
STANDARD ACCESSORIES
Control panel with 7″touch screen
Easy,self-explanatory representation of the units and their functions,
error message show on the screen.

Pre-milling unit
The two diamond tipped spindle heads rotate in opposing directions
ensure a perfectly straight .workpieces edge ,to which before the edge
material can be glued.

Edge feed and guillotine scissors
Coiled material 0.4-2mm thick can be used for workpieces up to
43mm in the thickness.

Glue pot unit
The edgebander require only 15minutes to reach operate temperature,
with the Teflon coated glue pot and quick change system.

Pressure rollers
The roller press the edging to the workpieces. The adjustable control
prevent the glue from smearing and edging tape from being “squashed”

End trimming unit
The end cutting with 2 independent saw,with one high frequencymotor running at 12000rpm.Linear guidance ensures the highestlevel of precision.

Fine trimming unit
With two independent trimming unit with two high frequency motorrunning at 12000rpm,2mm radius tools are included as standard,also can be equipped with 3mm radius tools.

Flat scraping Unit
It is used to eliminate the ripplemarks caused by the cutting pr-ocess ofthe non-linear movem-ent of trimming process, so theboard finish ofupper and lowerparts is tidier and more smooth

SPECIFICATION
| Model | G560 |
| Panel length | Min70mm |
| Panel width | Min80mm |
| Panel thickness | 12-50mm |
| Edge thickness | 0.4-3mm |
| Feeding speed | 8m/min |
| Air pressure | 0.6Mpa |
| N.W | 560KG |
| Power | 6.18kw |
| Oversize | 2625*1315*1315mm |
| Packing size | 2200*725*1248mm |