
BJF115P EDGE BANDER
A simple light automatic edge banding machine,with Siemens electrical components and high quality transmitting components make more steady of machine functions, high precise processing make good effect.
N.W: 450KG
Power: 2.83KW
Packing Size: 1690*760*1160mm
Products Categories
Get A Free Quote
STANDARD ACCESSORIES
with Siemens electrical components and PLC control

End cutting :Single motor for the automatic end cutting

Trimming unit adjustment through the counter convenience and quickly.2 mm radius tooling
as standard.
SPECIFICATION
| Model | BJF115P |
| Panel thickness | 10-45mm |
| Panel width | Min90mm |
| Edge thickness | 0.4-3mm |
| Feeding speed | 6.4m/min |
| Air pressure | 0.6Mpa |
| N.W | 380KG |
| Power | 2.96kw |
| Oversize | 2070*780*1130mm |
| Packing size | 1710*760*1160mm |
GALLERY & VIDEO
More Information

